Co warto zobaczyć

Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych rejonów oraz miejsc, które warto odwiedzić będąc w strefie turystycznej "Brześć - Grodno".

Puszcza Białowieska - Kamieniuki i okolice

Kamieniuki - to duża wieś w powiecie Kamienieckim, Brzeskiego obwodu Białorusi położona blisko przejścia granicznego Białowieża/Piererow, która jest ośrodkiem Parku Narodowego "Belovezhskaya Pushcha". Po raz pierwszy o miejscowości wspomniano w 1571 roku pod nazwą Królowy Most. Rozwój wsi jest ściśle związany z tworzeniem rezerwatów przyrody w Puszczy Białowieskiej. Po II wojnie światowej mieściła się tu siedziba parku i Kamieniuki stopniowo zaczęły być kojarzone wyłącznie z Puszczą.

Region Prużański

Prużana – centrum rejonowe brzeskiego obwodu. Położona na rzece Muchawiec (basen Zachodniego Bugu) w odległości 89 km na północny wschód od Brześcia. Pierwsze wzmianki o Prużanie pochodzą z drugiej połowy XV wieku. Należały one wówczas do księcia Iwana Siemionowicza Kobryńskiego, który swoją siedzibę miał w sąsiednim Dobuczynie. Nazwa Prużana miała ponoć pochodzić od prosa uprawianego w dużych ilościach na okolicznych ziemiach.

Swisłocz i okolice

Swisłocz – historyczne miasteczko znane już od połowy XIII w., gdy obok księstw: grodzieńskiego, nowogrodzkiego, wołkowyskiego istniało oddzielne księstwo swisłockie. Szczególne miejsce w historii Swisłoczy ma 1. poł. XIX w., gdy władał nim hrabia Wincenty Tyszkiewicz. Przebudował on miasto, utworzył w centrum miasteczka plac targowy, na którym odbywały się słynne jarmarki. Zjeżdżali tutaj kupcy z 6 krajów i ponad 60 miast Rosji i Europy.

Brześć

Brześć – dzięki 1000 letniej historii łączy w sobie kulturę, tradycje wielu narodów, tworząc niepowtarzalny obraz miasta. Położenie na pograniczu kultur wschodu i zachodu sprawiło, że przez okres 1000 lat Brześć był miejscem ważnych wydarzeń mających wpływ na dzisiejszy wygląd tej części regionu.

Grodno

Miasto położone w zachodniej części Białorusi nad rzeką Niemen, niedaleko granicy z Polską. Jego historia sięga czasów średniowiecza. Po raz pierwszy zostało wspomniane w 1128, w ruskiej kronice „Powieść minionych lat” jako miejsce, którym władał książę Wsiewłod. Przez długi okres swej historii miasto znajdowało się pod panowaniem książąt litewskich, królów Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz pod zaborem rosyjskim. W obecnych czasach miasto liczy ponad 370 tysięcy mieszkańców, a na jego obszarze znajduje się wiele miejsc i zabytków chętnie odwiedzanych przez turystów.